Etkinlik Adı: Ustalara Saygı Kuşağı “Ömer Kavur Sineması” üzerine söyleşi “Gece Yolculuğu” film gösterimi
Etkinlik Tarihi: 09 Aralık 2023
Etkinlik Yeri: Likya Sanat Yolu
Etkinlik Saati: 14:30
Etkinlik süresi: 2 Saat 30 Dakika

Ömer Kavur Kimdir?
Ömer Kavur; hayatını, kişiliğini, kendi oluşturduğu sinematografik dili ile anlatmayı bilen, filmlerini kendisi gibi düşünen insanlarla paylaşmayı arzulayan, toplumundan uzak kalmayan, toplumu için bir şeyler yapmak isteyen, bu arada da kendi karanlıklarına düşmekten ve onları dahi sinema ile göstermekten çekinmeyen bir yönetmen, senarist ve yapımcıdır.
1944 yılında Ankara’ya dünyaya gelir. Babasının dışişlerindeki memuriyetinden dolayı çocukluğu yer değiştirmekle geçen Ömer Kavur’un filmlerinde sık rastlanan yolculuk temasında küçüklüğünde babasıyla yaptığı seyahatlerin izini sürmek mümkündür. Orta okulu Robert Kolej’de, liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra üniversite eğitimi için Paris’e gider.
‘Auteur’ anlayışının Fransa’da gelişmeye başladığı yıllarda Paris’e gelerek Conservatoire Libre du Cinéma Français’de sinema eğitimi ve Sorbonne Haute École du Journalisme’de gazetecilik eğitimi alır.
Teknik-pratik sinema eğitimini Sorbonne Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği sinema tarihi yüksek lisansıyla bütünleyen Kavur, bu dönemde çektiği kısa filmlerle ilgi çeker ve çeşitli ödüller kazanır.
1971’de yurda geri dönen Ömer Kavur, ilk uzun metrajlı filmi olan “Yatık Emine”yi 1974 yılında çeker.
Sinema ile geçen ömrü boyunca onsekiz uzun metrajlı filmin yönetmenliğini yapan Ömer Kavur, filmleriyle hem yurtiçinde hem yurtdışında birçok ödüle layık görülmüştür. En bilinen filmlerinin başında Yusuf Atılgan’ın romanından uyarladığı “Anayurt Oteli” gelir. Başlıca diğer filmleri Gece Yolculuğu, Amansız Yol, Gizli Yüz, Akrebin Yolculuğu ve Kırık Bir Aşk Hikayesi’dir.
Ömer Kavur 2005 yılında 61 yaşında vefat etmiştir.

Etkinlik Modaratörü Efser Semizoğlu Kimdir?
1979 İstanbul Kadıköy doğumlu, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema mezunu.

Sinema ile bağını hiç koparmayan Efser, kısa bir süre yurtdışında yaşadıktan sonra, yaklaşık on yıl önce Fethiye’ye yerleşip profesyonel hayatını konaklama işletmeciliği ve etkinlik organizatörlüğü ile sürdürüyor.

Sinema ve fotoğraf tutkusuna amatör olarak devam ediyor.