GECE YOLCULUĞU / The Night Voyage

Film adı/Name : 

GECE YOLCULUĞU / The Night Voyage

Süresi/Duration : 

99’

Türü/Genre : 

Kurmaca / Fiction

Konusu/Synopsis : 

Yönetmen Ali ve senarist Yavuz zıt kişiliklerdeki iki yakın arkadaştır. Yavuz her zaman muzip, atak, konuşkan ve sosyal olarak aktif bir karaktere sahipken, Ali içine kapanık, kendi his dünyasında yaşayan sakin bir yapıya sahiptir. İkili yeni çekecekleri film üzerinde çalışırken filmi çekecekleri uygun yeri aramak zorundadılar. Bu amaçla çıktıkları yolculuk İstanbul’dan Yunanistan’a doğru uzanır. Antik bir Rum kasabasında son bulan bu yolculuk Ali’ye ilham verecek, onu burada kalıp senaryosuna başlamaya teşvik edecektir. Yavuz ise ait olduğu İstanbul’a geri dönecektir. Karakterlerin şehirlerle benzeştirildiği bu filmin prömiyeri 41. Cannes Film Festivali’nde yapılmıştı. Altın Portakal Festivali’nde yarışan film dört önemli dalda Altın Portakal’ı kucaklamıştır.

Director Ali and screenwriter Yavuz are two close friends with opposite personalities. Yavuz has always been a mischievous, aggressive, talkative and socially active character, while Ali is an introvert, a quiet person who lives in his own world of feelings. While working on their new film, the two had to look for a suitable place to shoot the film. The journey they embark on for this purpose extends from Istanbul to Greece. This journey, which ends in an ancient Greek town, will inspire Ali and encourage him to stay here and start his script. Yavuz, on the other hand, will return to Istanbul where he belongs.

Gösterimler / Screenings : 

9 Aralık 2023 – 14:30  

Yönetmen/Director :

1944 Yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise öğreniminin ardından 1965 yılında Paris’e gitti. Sinema öğrenimini görürken bir yandan da Yüksek Gazetecilik Okulu ile Sosyal Bilimler Okulu’nu bitirdi. Kısa bir süre Sorbonne’da Sinema Tarihi Bölümü’nde Master yaptı ancak yarım bırakarak yurda döndü. Bryan Forbes’in “Chaillot’lu Deli” ve Alain Robbe Grillet’in “Yalan Söyleyen Adam” filmlerinde stajyer asistanlık yaptı. Sinema ile ilgili çalışmalarına Fransa’da başlayan Kavur, Fransa’da TV için yapılan kısa filmlerde birinci asistan olarak çalıştı. Yüksek Sinemacılık Okulu “Conservatoire Independent du Cinema Français”yi bitirdikten sonra yurda döndü. Refik Halid Karay’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarladığı “Yatık Emine” ile ilk Uzun metrajlı filmini çekti. 1980’de Atıf Yılmaz ve Yavuz Özkan ile birlikte “Ada” adlı bir film şirketi kurdu. Müzik sanatçısı Hümeyra ile evlendi ve ayrıldı. Bir çok belgesel ve 200’ün üzerinde reklam filmi çekti. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Ömer Kavur, filmleriyle yurt içi ve yurtdışında bir çok ödül kazanmış ve adına değişik ülkelerde haftalar düzenlenmiştir.